Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

ObrazekDruh, který se nazývá Huttové, patří k nejsobečtějším, nejvychytralejším a nejsilnějším vůbec. A právě tato kombinace vlastností Hutty učinila přesvědčenými, že jsou stvořeni k vládě nad ostatními. Výjimku netvořil ani Jabba, vládce jednoho z nejmocnějších zločineckých syndikátů, jaké kdy byly vytvořeny.

Jabba Desilijic Tiure se narodil svému otci Zorbovi, vládci huttského klanu Desilijic, asi 600 let před bitvou u Yavinu na hlavní planetě Huttského prostoru – Nal Huttě. Od svého otce se nechal zasvěcovat do tajů a mechanismů huttské klanové politiky (mj. do intrik proti ostatním klanům – zvláště proti mocnému klanu Besadii pod vládou Aruka Hutta) a do předpokladů správného řízení kriminální organizace. Časem se stal jedním z hlavních představitelů klanu Desilijic (a jeho tzv. kajidicu) a jeho vzrůstající moc ho inspirovala k expanzi do Vnějšího okraje, kde si zařídil vlastní zločinecké impérium s centrem na vyprahlé planetě Tatooine v systému Tatoo.

Po mnoho desetiletí neexistovalo snad nic nelegálního, v čem by huttský gangster neměl prsty. Vraždy, únosy, vydírání, otrokářství, pirátství, pašování (včetně narkotického koření – například kesselského glitterstimu, či rylothského ryllu), lichvářství – to vše a ještě mnohem víc obklopovalo bývalý klášter tajuplných b'omarrských mnichů, kde si Jabba zřídil sídlo. Kromě svého paláce však sídlil ještě ve své nádherné rezidenci v Mos Eisley a příležitostně si vyjel i do Mos Espy, kde měl dokonce na závodišti podů vlastní VIP lóži. Navzdory možnému dojmu však nebyl jediný zástupce „mafiánské elity“ na Tatooine. Jeho konkurenty na Tatooine byla například Whiphid lady Valarian (která se ho párkrát snažila zabít – naposledy pomocí svého milence J'Quilla z planety Toola, vydávajícího se za nájemného lovce, pracujícího pro Jabbu), nebo nedobrovolná vyslankyně huttského klanu Besadii Gardulla, která ovšem (na rozdíl od lady Valarian) byla spíše Jabbovou obchodní konkurentkou a někdy i dočasnou partnerkou.

Jakožto vládce podsvětí žil Jabba v přepychu, obklopen spoustou lidí a na jeho vpravdě královském dvoře se nacházelo mnoho gangsterů, vrahů (například tisíciletí starý Anzati Dannik Jerriko), nájemných lovců (ať už jeho vlastních, nebo „externích“ jako např. Boba Fett, Aurra Sing nebo Bossk), pašeráků, cestovatelů, hudebníků, kteří předem neodhadli toto angažmá (nejznámější byla kapela Maxe Reba), Jabbových služebníků (počínaje majordomem – v průběhu let se ve vykonávání této funkce vystřídali např. Sevan Domna, Naroon Cuthas nebo Twi'lek Bib Fortuna, přes účetního – např. Quarren Tessek, osobního zbrojmistra – Baragwin Hermi Odle, osobní otrokyně – např. Twi'lečka Oola, až třeba po nešťastné kuchaře, trpící v důsledku gangsterovy paranoie co se otráveného jídla týče, z nichž byl nejznámější Porcellus), agentů (například Melina Carniss), stráží (Jabba pro tuto funkci využíval povětšinou Gamorreany – např. Ortugg Sekerník nebo Gartogg a Weequaye, ale mezi jeho stráže se dostalo i mnoho příslušníků jiných druhů), nejrůznějších bavičů (Jabbův nejoblíbenější byl kowakský opičí ještěr zvaný Oplzlík (Salacious Crumb), který gangstera svými zlomyslnými kousky vždy pobavil – zvláště když si vzal do parády kalkalského výzkumníka Melvoshe Bloora) a tanečnic ( například Twi'lečka Lyn Me, Rodianka Greeata, Rystáll, ale třeba i Askajiánka Yarna d'al Gargan). Dlužno dodat, že se Jabba také z velké části bavil sám (zejména nápaditými popravami těch, kteří se mu znelíbili a nejrůznějšími gladiátorskými zápasy). Bavil se také intrikami svých „dvořanů“, z nichž většina byla namířena proti němu a tajemnými vraždami v paláci (pár jich měl na svědomí i Jabbův „pseudoroztomilý“ mazlíček s vampýrskými sklony Hoover) . Ke konci života proti němu stálo nejméně dvanáct iniciátorů spiknutí. Od jeho posledního majordoma Biba Fortuny, přes účetního Tesseka, Grana ve vyhnanství Ree-Yeese, až po na první pohled neinteligentní a nemyslící stvoření jménem Buboicullaar, které však jednou nechtěně jeden pokus o atentát na Hutta překazilo. Jabba však proti nim málokdy něco podnikl, ale ne vždy nutně proto, že by o nich nevěděl (např. o intrikách Tesseka se dozvěděl od b'omarrských mnichů, stále přebývajících v odlehlých částech paláce).

V celé této různorodé směsi bytostí měl Hutt pouze jediného skutečného přítele – chevinského pašeráka zbraní jménem Ephant Mon, kterého jednou zachránil před zmrznutím tak, že ho na ledovou noc zabalil do tučných záhybů své kůže. Jeden z prvních společných podniků Jabby a Mona byla „těžba“ vzácné cerejské substance malia, potřebné pro výrobu jiné ceněné substance navozující euforii – guilei - v době těsně před bitvou o Naboo. Celé záležitost se však zapletla s cereanským protechnickým hnutím a vyústila v únos dvou Cereanek. K smůle obou chamtivců však byla jedna z nich dcerou cereanského rytíře Jedi Ki-Adi-Mundiho, který únos překazil a navíc odhalil fakt, že Jabba tajně podporuje zbrojení Obchodní federace pro připravovanou invazi. Toto finanční zatížení však, vzhledem k jeho obrovskému bohatství, Jabbovi nezabránilo, aby se exponoval před svou konkurentkou Gardullou uspořádáním závodů podů Boonta Eve Classic (třebaže ho tyto superrychlé a velice nebezpečné závody neskonale nudily).

O něco později Jabba při snaze o prodání nepotřebných zásob zbraní, které vlastnil pašerák Dreddon, neváhal vyprovokovat válku mezi tuskenskými nájezdníky a tatooinskými osadníky. Píseční lidé se pod vedením zmizelého mistra Jedi Sharada Hetta spojili a podnikali organizované útoky na farmáře a obchodníky, kteří si v panice opatřovali nekvalitní a předražené blastery, ochotně dodané Jabbou. Když celou věc přiletěl vyšetřovat právě mistr Jedi Ki-Adi-Mundi, Jabba musel spolknout vztek a v zájmu pokoje od rytířů Jedi naoko nabídl Mundimu veškerou pomoc. Ve skutečnosti měl doprovod, který Mundimu přidělil, mistra Jedi zabít, využívajíce přitom písečné bouře. Potom se již kriminální šéf staral o důležitější věci. Nedlouho předtím si totiž od nájemné lovkyně Aurry Sing vyslechl plány své soupeřky Gardully Hutt na překažení jeho pracně vyprovokované války s Tuskeny. Gardulla si najala Aurru Sing, aby zabila tajemného vůdce písečných lidí a tím je před svým vlastním útokem oslabila. Jabba však proti své soupeřce nic nepodnikl a ve chvíli, kdy byly Gardulliny síly díky Singině dvojakosti téměř rozprášeny a sama Gardulla se ocitla v ohrožení života, přitáhl se svou vlastní útočnou silou a zachránil svou konkurentku před smrtí. Gardulla tak utržila nejen trpkou porážku, ale navíc musela být Jabbovi vděčná za svůj život.

Přibližně patnáct let před bitvou u Yavinu Jabbova úloha v kajidicu Desilijic vzrostla. Jeho otec Zorba byl v důsledku neopatrného počínání při nelegální těžbě drahokamů uvězněn Impériem v nápravném zařízení na Kipu a vůdcem klanu Desilijic se stal Jabbův strýc Jiliac. Pro Jabbu z toho vyplývala větší moc i odpovědnost, které projevovaly zejména zvýšenou nutností cestovat. Při svých cestách na palubě svého křižníku předvedl galaxii své legendární „umění dohody“. Tak tomu bylo například při „transformaci“ organizace svého obchodního soka Gaara Supoona, při „zrekvírování“ lodi, patřící odporné a také tak odporně hladové princezně Nampi, nebo při opakovaném dokazování vlastní zásadovosti ohledně vražd na objednávku rodinné organizace Noomů v době přibližně pět let před bitvou u Yavinu. Na Nal Huttě také zaměstnal talentovaného corellianského pilota Hana Sola, který pro něho čas od času létal jako pašerák (hlavně kesselského koření glitterstimu, které zprostředkovával rybethský úředník v zařízení pro imperiální vězně dolující koření, Moruth Doole).

Asi dva roky před bitvou u Yavinu začala prosperita desilijického kajidicu poněkud upadat a iniciativu začal i přes pokus Desilijicu oslabit jej spácháním atentátu na jeho vůdce Aruka, přebírat klan Besadii v čele s Arukovým synem Durgou Huttem. Jabbův strýc (v této době vlastně teta) Jiliac zplodil potomka, což mařilo Jabbovy naděje na budoucí převzetí vůdcovství v klanu. Proto, když se Durga konečně dovtípil (zásluhou hlavy kriminální organizace Černé slunce prince Xizora), že za vraždou Aruka stojí klan Desilijic a vyzval Jiliac na souboj dle huttského Starého práva, neváhal Jabba využít prohry Jiliac a zlikvidoval svého malého nepohodlného bratrance obrovskou vahou svého těla. Stal se tak konečně vládcem klanu Desilijic. Z této pozice také hned podnikl kroky k opětovné prosperitě na úkor besadiiského kajidicu, tím že podpořil povstalce spojené s pašeráky vedené Briou Tharen při napadení besadiiských továren na koření na Ylesii. Účastník této výpravy, pašerák Han Solo, však zanedlouho svého zaměstnavatele rozzlobil tím, že po udání imperiálním celním lodím při hrozbě zatčení, odhodil Solo jím zaplacenou zásilku kesselského glitterstimu v hodnotě 12 400 kreditů do vesmíru. Jabba zuřil a požadoval za ztracené zboží náhradu. Když Corellian s placením nepospíchal, vyslal za ním své vymahače dluhů.

V této době mu také Bib Fortuna a jeho corellianský spolukandidát na nového majordoma (jako náhrada za Naroona Cuthase) Bidl Kwerve přivedli obrovského rancora, nalezeného v opuštěném lodním vraku v poušti (jeho ošetřovatelem se stal bývalý cirkusový krotitel zvířat Malakili z nechvalně známého Cirku Horrifiku). Jabba tak měl rázem o způsob popravy pro nepohodlné osoby navíc (první obětí rancora byl, asi v důsledku Huttových momentálních předsudků vůči Corellianům, sám Kwerve) a Fortuna se tak stal po dlouhé odmlce opět Jabbovým majordomem. Po smrti nájemného lovce-vymahače dluhů, Greeda, se Jabba rozhodl dát Solovi poslední šanci na zaplacení dluhu a to, že ta šance byla opravdu poslední, měla symbolizovat i přítomnost Boby Fetta v gangsterově doprovodu.

Když se Solo ztratil z pašeráckých kruhů a začalo se proslýchat, že se přidal k Povstalecké alianci, ztatil Jabba veškerou trpělivost a prostřednictvím nájemných lovců si posvítil nejen na Sola, ale i na toho, který byl za ztracený glitterstim opravdu odpovědný – na Morutha Doola (který ovšem na rozdíl od Sola před Jabbovou odplatou utéct nestačil). Solovi se dařilo unikat gangsterovým agentům celé tři roky (třebaže ho několikrát téměř chytili – například na Orleonu nebo na Ord Mantellu), než ho konečně dostihla legenda mezi nájemnými lovci - Boba Fett.

Jabba se v těchto letech pod vlivem své narůstající moci a bohatství stával stále větším, nabubřelejším a zhýralejším (což u Huttů na vrcholu moci není nic neobvyklého). Chtěl pořád víc a víc a ve své snaze ještě zvýšit míru prosperity desilijického kajidicu ber, kde ber, neváhal dokonce přímo spolupracovat s Impériem. Služeb jeho pašeráků využíval imperiální generál Rom Mohc pro svůj projekt Dark Trooper, který se zabýval výrobou supervýkonných mechanických stormtrooperů. Když se Aliance povstalců rozhodla projekt zastavit prostřednictvím najatého žoldáka Kylea Katarna, neváhal se ho gangster pokusit zlikvidovat „na vlastní pěst“ a po Katarnově zajetí na „Pašeráckém měsíci“ Nar Shaddaa ho nechal předhodit drakům kellům, které choval jako mazlíčky na svém křižníku. Přestože se Katarnovi podařilo uprchnout a překazit celý projekt Dark Trooper, Jabba si stejně přišel na pěkné peníze, které i přes varování svého přítele Ephanta Mona hojně rozhazoval za nejrůznější věci a akce na zvýšení své prestiže. Jednou takovou akcí bylo i velmi krvavé destrukční derby různých vozidel, kterého se v touze po zisku zúčastnily takové osobnosti jako vnuk někdejšího favorita v závodech podů Duga Sebulby, Pugwis, nebo už stárnoucí, ale pořád ve formě se nacházející nájemná lovkyně Aurra Sing.

Když do jeho paláce konečně Boba Fett dopravil Hana Sola, zmraženého v karbonitu, byl Jabba velmi potěšen a vystavil si blok karbonitu přímo ve svém trůnním sále. Časem mu začaly být podezřelé některé věci, konkrétně náhlá objevení se nových obyvatel „jeho dvora“, jako tanečnice Arica, nový člen stráže Tamtel Skreej ( i když ten měl doporučení od Quaffuga Hutta, což podezření zmenšovalo) nebo dva noví droidi, darovaní jen „na důkaz dobré vůle“ „jakýmsi Skywalkerem“, prohlašujícím se za rytíře Jedi a přítele Sola. Když mu jakýsi nájemný lovec Boushh zčistajasna přivedl Solova společníka Chewbaccu, dostoupilo Jabbovo podezření vrcholu. Ve chvíli, kdy jeho past sklapla, se gangster i za cenu znehodnocení své oblíbené dekorace (tj. rozmrazení Sola), přesvědčil, že se nemýlil. Sola nechal zavřít a z Boushhe, ze kterého se „vyklubala“ krásná povstalkyně, si udělal náhradu za nedávno „ztracenou“ osobní otrokyni Oolu. Když potom dorazil samotný Jedi Skywalker a snažil se ho zmanipulovat jediskými triky, předhodil ho Hutt, jako už spoustu jiných, svému hladovému rancorovi, dlícímu přímo pod trůnním sálem. Skywalker však učinil těmto exekucím přítrž a tím, že rancora zabil (přestože nebyl ozbrojen) rozzuřil Hutta do té míry, že mladého Jedi spolu se Solem a Chewbaccou odsoudil k mnohem bolestivější popravě vhozením do Velké propasti Carkoonu, hnízda dravého Sarlacca.

Marně ho Ephant Mon, jemuž Skywalkerovy schopnosti učarovaly, varoval před podceňováním jediských dovedností. Jabba, zaslepen vidinou vlastní všemocnosti a vševědoucnosti, svého dlouholetého přítele zapudil a potom, co s vědomím, že zničil poslední trumf v rukávu povstalců, na radu Meliny Carniss odmítl škemrání „tanečnice Aricy“, dožadující se přítomnosti na popravě, vyjel se svým luxusním výletním člunem Ubrikkian, Khetannou, do hlubin Dunového moře.

Posléze si uvědomil, že měl Ephant Mon pravdu a za svou chybu zaplatil Jabba životem. Jeho osobní otrokyni – vůdkyni povstalců Leie Organě – se podařilo něco, o co se marně pokoušely desítky vrahů a spiklenců, když huttského gangstera uškrtila řetězem, kterým ji k sobě připoutal. Jabbovo tělo bylo stráveno žárem a plameny z výbuchu Khetanny, který provázel útěk povstalců za svobodou.

V galaxii se našlo jen málo bytostí (pokud vůbec nějaké), které by upřímně želely gangsterovy smrti a v kruzích podsvětí byla zpráva o jeho smrti přijata dokonce s nadšením. Mocenské vakuum, způsobené zánikem Jabbova panství (a tím pádem i oslabení klanu Desilijic) začal postupem let vyplňovat kajidic Besadii a reformované Černé slunce, obojí posléze v rukou Jabbova protivníka Durgy Hutta.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

star wars komixi a obrázková kniha terminologiie prostě lahudky pro fandy

(fanda, 20. 1. 2012 0:50)

Nakladatelství EGMONT ČR, s.r.o., začne 17. ledna 2012 vydávat komiksový časopis Star Wars magazín. Nový titul bude vycházet jednou měsíčně, bude mít 48 barevných stran včetně obálky a k dostání bude hlavně v prodejnách tisku za 49 Kč. Každé číslo bude obsahovat tři komiksové povídky. V prvním čísle se čtenáři mohou těšit na povídky Očista s Vaderem a Palpatinem, Děti Síly s Macem Winduem a Apokalypsa na Endoru z období po Epizodě VI. Druhé číslo pak bude obsahovat povídky Nepřátelské linie s Anakinem Skywalkerem, Cesta válečníka s Jangem Fettem a Bobou Fettem a Okamžik pochybností opět s Vaderem. Překladu komiksů se ujal Milan Pavlíček, redakce Stanislav Kadlec.
Star Wars magazín
První číslo: 17. ledna 2012
Maloobchodní cena: 49 Kč
Formát: 170 x 260 mm
Počet stran: 48 včetně obálky
Vychází: jednou měsíčně


Star Wars: už nejen filmová legenda, ale také nový měsíčník vydavatelství EGMONT ČR

Komiksový časopis Star Wars magazín od vydavatelství EGMONT ČR, s.r.o., přichází v úterý 17. ledna na pulty českých prodejen tisku. Milovníky komiksů čekají každý měsíc tři napínavé povídky na 48 barevných stranách. Nový titul bude k dostání za pouhých 49 Kč a díky výhodné nabídce půlročního a ročního předplatného ho mohou čtenáři získat s 15procentní slevou.

První číslo nabídne povídky Očista s Darthem Vaderem a císařem Palpatinem, Děti Síly s Macem Vinduem a Apokalypsa na Endoru z období po Epizodě VI. Za měsíc si čtenáři budou moci vychutnat povídky Nepřátelské linie s Anakinem Skywalkerem, Cesta válečníka s Jangem Fettem a Bobou Fettem a Okamžik pochybností opět s Darthem Vaderem.

hooooooooooo

(ha ha, 5. 6. 2011 20:22)

Ty mas rad Jabbu?

hooooooooooo

(ha ha, 5. 6. 2011 20:21)

Ty mas rad Jabbu?

maš to špatně napsane

(Filip, 5. 2. 2011 20:50)

nepiše se to Jabba Hutt ale Jabba the Hutt

Jabbova smrt

(Albus Moper, 28. 12. 2010 17:27)

NJabbově smrti je jedna celkem zajímavá věc.Jabba byl uškrcen a to Leilou Skywalker(Solo). Zdá se to nemožné,ale bylo to tak.